تبلیغات
::: در مورد رایانه و تلفن همراه ::: - تمایل کاربران تلفن همراه ایرانی برای ارسال پیامکهای فارسی
::: در مورد رایانه و تلفن همراه :::
* درباره رایانه‏ها، گوشی‏ها و اپراتورهای تلفن همراه (همراه اول، ایرانسل، رایتل و اپراتورهای جهانی) *

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 15 خرداد 1390
موبنا- دولت پس از آنکه در راستای حمایت از خط و زبان فارسی حدود 4 سال گذشته اپراتورهای تلفن همراه را ملزم به کاهش قیمت پیام کوتاه با فونت فارسی کرد تنها اپراتور اول تلفن همراه بود که تعرفه هر SMS فارسی را 8/9 ریال اعلام کرد اما تعرفه پیام کوتاه لاتین را از 14 تومان به 22 تومان افزایش داد که این موضوع باعث اعتراض بسیاری از نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی و مجلس شورای اسلامی شد.


 به گزارش خبرنگار سازمان خبری موبنا این درحالیست که سازمان  بازرسی کشور در آخرین اخبار اعلام شده افزایش تعرفه  پیامک در حوزه کاراکترهای لاتین را خلاف قانون خواند و اعلام کرد که این سازمان، موضوع را از طریق شکایت به دیوان عدالت اداری دنبال می کند. چرا که  براساس ماده 3 قانون برنامه چهارم پیامک جزئی از خدمات عمومی کشور می شود و افزایش آن در این ماده پیش بینی شده که مرجع آن مجلس شورای اسلامی است.
 اما مسئولان همراه اول و شرکت مخابرات ایران  در مورد تعرفه پیام کوتاه تلفن همراه و غیرقانونی بودن افزایش تعرفه پیامک‌های لاتین معتقدند که این اقدام براساس مصوبه دولت انجام گرفته و هیچ هزینه‌ای را به مشترکان تحمیل نکرده است.
این درحالیست که  افزایش تعرفه SMS یکی از 14 محور اصلی مورد رسیدگی اعضای کمیته تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت مخابرات در مجلس است.
این اظهارات در حالی بیان می شود که بسیاری از مشترکان تلفن همراه معتقدند که افزایش تعرفه پیام کوتاه فارسی اگرچه اقدامی مثبت است اما افزایش نرخ پیامک لاتین برای ترغیب مشترکان به استفاده از فونت فارسی اقدامی نامعقول به نظر می رسد چرا که بسیاری از گوشی ها از نرم افزار زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند.
البته اپراتور اول موبایل، نرم افزاری را تهیه و عرضه کرده که با معادل سازی فونت لاتین و فارسی این مشکل مشترکان حل شود اما بسیاری از مشترکان به دلایل مختلف موفق به دانلود این نرم افزار پیام رسان در گوشی های خود نشده اند.
 ولی با وجود این مشکل مسولان مخابراتی کشور اعلام کرده اند که پیش از80 درصد پیامک های به زبان فارسی ارسال می شوند.
در همین حال اپراتور دوم موبایل نیز با هدف حمایت از خط و زبان فارسی تعرفه پیام کوتاه فارسی را 40 درصد کاهش داد اما قیمت پیام کوتاه لاتین را تغییرنداد.
 بر همین اساس از خردادماه ماه سال گذشته قیمت SMS نگارش یافته با حروف فارسی مشترکان  اپراتور ایرانی خارجی ایرانسل- ام تی ان با هدف حمایت از خط و زبان فارسی40 درصد کاهش یافت . تعرفه هر پیام ‌کوتاه ارسالی توسط مشترکان سیمکارت‌های دائمی و اعتباری اپراتور دوم در صورتیکه بخش عمده متن آن حاوی حروف فارسی باشد از 160 ریال به 100 ریال محاسبه شد.
همچنین تعرفه ارسال هر پیام‌کوتاه با حروف لاتین برای مشترکان سیمکارت‌های دائمی و اعتباری  اپراتور دوم  با تعرفه 160 ریال به ازای هر پیام‌کوتاه محاسبه  می شود.
این درحالیست که تعرفه سیمکارت‌های پیام‌رسان ایرانسل نیز با تعرفه 100 ریال به ازای هر پیام‌کوتاه محاسبه می‌شوند.

طبقه بندی: اخبار روز،  همراه اول - 091،  ایرانسل - 9-8-7-6-0935، 
برچسب ها: تعرفه پیامک، پیامک فارسی، قیمت پیامک، همراه اول، ایرانسل، سازمان بازرسی کشور، مایت از خط و زبان فارسی،
منبع: موبنا،
ارسال توسط Dr Free
تبلیغاتلطفا جهت سفارش تبلیغات و اطلاع از تعرفه های منصفانه ما، از فرم تماس با ما استفاده نمایید

نظر سنجی
آیا از سیمكارتهای اپراتور سوم (تامین تله كام) استفاده خواهید كرد؟ 0920 یا 0921آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها